Ziemas rudzi [Rye (Winter)]

Šķirņu izvēle

Latvijas tirgū ir pieejams gan līnijšķirņu, gan hibrīdo šķirņu sēklas materiāls. Hibrīdām rudzu šķirnēm raksturīga ievērojami augstāka raža, taču tās ir prasīgākas pret augšanas apstākļiem, kā arī jutīgākas pret slimību ierosinātājiem.

Rudzu šķirņu izvēli Latvijas apstākļos nosaka to ziemcietība, it īpaši šķirņu jutība pret izsušanu, kas ir viens no biežāk sastopamajiem rudzu pārziemošanas riskiem Latvijā. Svarīgs faktors rudziem ir šķirnes veldres noturība.

Augsnes sagatavošana

Augsnes sagatavošanas mērķis ir radīt optimālus apstākļus kultūraugu augšanai. Neatkarīgi no izvēlētā augsnes sagatavošanas veida, sēklai nepieciešams radīt labu kontaktu ar augsni un nodrošināt optimālu dziļumu, kas parasti graudaugiem ir 2–3 cm robežās atkarībā no augsnes struktūras un mitruma apstākļiem.

Sēja

Rudzu sējas termiņi Latvijā atkarīgi no reģiona. Austrumlatvijā optimālais sējas termiņš sākas agrāk nekā Rietumlatvijā. Vidēji Latvijā optimālais sējas termiņš rudziem, ņemot vērā ilggadīgus novērojumus, ir no 10. septembra līdz septembra beigām. Tomēr jāņem vērā pēdējos gados novērotā tendence pieaugt veģetācijas garumam rudens periodā un ziemāju pārziemošanas spēju samazināšanās šādos apstākļos, ko ietekmē pāraugšana rudenī.

Atkarībā no sējas laika, izsējas kvalitātes un šķirnes, optimālā izsējas norma rudzu līnijšķirnēm ir no 400 līdz 450 dīgstošas sēklas/m2 un hibrīdajām šķirnēm no 150 līdz 280 dīgstošas sēklas/m2.

Mēslošana

Rudzu 1 tonnas graudu ražas veidošanai kopā ar atbilstošo daudzumu salmu nepieciešams 18–22 kg/ha slāpeklis (N), 10–11 kg/ha fosfors (P2O5) un 16–20 kg/ha kālijs (K2O). Fosfora un kālija mēslojuma devas lielums atkarīgs no šo elementu satura augsnē un augsnes skābuma. Rudzu audzēšanai piemērota augsnes reakcija (pH KCl) ir no 5.5 līdz 6.5.

Rudzi ir mazāk prasīgi pēc mikroelementiem, salīdzinot ar citiem graudaugiem. Tie ir vidēji prasīgi pēc vara (Cu) un mangāna (Mn).

Ražas novākšana

Rudzu graudiem strauji pasliktinās krišanas skaitlis, ja lietainu laikapstākļu dēļ aizkavējas ražas novākšana. Negatīvi to var ietekmēt arī rudzu saveldrēšanās.

 Jums ir jautājums?

Jums ir jautājums?

Uz augšu